رایبد
پنج قدم تا رشد و توسعه‌ی شخصی
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵
پنج قدم تا رشد و توسعه‌ی شخصی

✨✨✨پنج قدم تا رشد و توسعه‌ی شخصی✨✨✨


1- خودتان را بهتر بشناسید

این اولین، مهم‌ترین و سخت‌ترین مرحله‌ی پیش روی شماست. در چه کارهایی مهارت دارید؟ نقاط ضعف‌تان چیست؟ کدام بخش از زندگی شما جلوی پیشرفت و تحقق رؤیاهایتان را گرفته‌است؟پاسخ دادن به این‌قبیل سؤال‌ها شاید خیلی سخت باشد ولی همان ‌قدر مهم و ارزشمند است.2- هدف‌تان را مشخص کنید

داشتن هدف و حرکت مستمر و پیوسته به سمت آن، اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد. مطمئن باشید این حس خوب روی زندگی‌تان نیز بی‌تأثیر نخواهد بود. برای شروع بد نیست از خود بپرسید مهم‌ترین خواسته‌ی شما در زندگی چیست؟ آیا می‌خواهید پرانرژی‌تر باشید؟ آیا می‌خواهید در شغل‌تان موفق‌تر باشید؟ آیا می‌خواهید روابط شخصی بهتری داشته باشید؟

اگر هدف درست و مناسبی انتخاب کنید، مطمئن باشید به آن خواهید رسید.


3- برنامه‌ریزی کنید

اگر قصد سفر دارید و شهر مقصدتان را درست نمی‌شناسید، داشتن نقشه می‌تواند خیلی کمک‌تان کند. در مسیر رسیدن به اهداف‌تان هم احتیاج به یک نقشه دارید.

اهدافی که برای خود مشخص کرده‌اید را مرور کنید. برای رسیدن به آن‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشید؟ اگر می‌خواهید سالم‌تر باشید باید رژیم‌های غذایی و نرمش‌های لازم را یادبگیرید. یا برای این که در شغل‌تان ترفیع بگیرید لازم است مهارت‌های جدیدی را یادبگیرید.


4-  هرروز بهتر از دیروز باشید

عادت‌های شما نقش زیادی در شکل‌گیری زندگی‌تان دارند. اگر هرروز مسواک بزنید، کمتر گذرتان به دندان‌پزشک می‌افتد. اگر هرماه پول کنار بگذارید، بعد از چند سال کلی پول پس‌انداز کرده‌اید. هرروز مقداری از وقت و انرژی خود را صرف رشد و توسعه‌ی فردی‌تان کنید و هرماه که به گذشته نگاه می‌کنید پیشرفت‌تان را احساس کنید و اگر این کار را برنامه‌ریزی شده انجام دهید، می‌توانید در هر سطح و زمینه‌ای از زندگی که می‌خواهید، موفق شوید.


5- راحت‌طلب نباشید

شاید کتاب‌های زیادی در مورد رشد و توسعه‌ی فردی خوانده باشید و از نتیجه‌ی این کار هم راضی باشید. چه خوب! رابطه‌ی خوبی با سی‌دی، کتاب صوتی یا پادکست دارید؟ با این ابزارها می‌توانید از وقت‌ آزادی که دارید (مثل زمانی که هرروز در قطار، اتوبوس و تاکسی می‌گذرانید) بیشترین استفاده را ببرید. یا حتّی می‌توانید در کنفرانس‌ها و سمینار‌هایی که دوست دارید شرکت کنید تا در زمان کم، پیشرفت بیشتری داشته باشید.